Diplomová práce
Ještě si živě pamatujete, jak se z vás stal bakalář? A teď už máte políčeno na akademický titul. Jen krůček vás dělí od toho, abyste mohli před své jméno pyšně dopsat Ing., nebo Mgr. Tím krůčkem je správné vypracování a obhajoba diplomové práce. V zásadě jsou pravidla psaní diplomové práce a bakalářské práce dost podobná, v něčem se ale přece jen tyhle dvě závěrečné práce liší. Jak by tedy měla taková správná diplomka vypadat?
Rozsah diplomové práce
Asi největší rozdíl mezi diplomovou a bakalářskou prací je v jejich rozsahu. Zatímco rozsah bakalářské práce se pohybuje v průměru okolo 40 stran, diplomka by jich měla mít téměř dvojnásobek. Musí být rozhodně odborněji pojatá, mít vyšší vypovídací hodnotu a obsahovat větší množství citací a tedy i použitých zdrojů.
Zhruba 40 % diplomové práce by měla tvořit teoretická část, obsahující převážně podklady k výzkumu. Zbylých 60 % diplomky zabírá empirická část. Ta prezentuje výsledky, ke kterým jste během svého výzkumu došli.
Téma diplomové práce
Velkou výhodou je, že si pro diplomovou práci můžete většinou zvolit stejné téma, které jste použili už ve své práci bakalářské. Jen počítejte, že u diplomky se budete muset mnohem víc rozšoupnout. Máte za sebou o pár let studia více, takže se předpokládá, že celé téma už dokážete pojmout mnohem komplexněji a věnovat se mu více do hloubky.
Nezapomeňte na přílohy
U bakalářské práce jsou vložené grafy či tabulky příjemným zpestřením navíc, které vám může vysloužit plusové body. U diplomky jsou přímo nutností, která v sekci Přílohy na konci celého textu zaručeně nesmí chybět. Na přílohách se rozhodně nevyplatí šetřit. Svědčí totiž o úrovni vaší profesionality a celá diplomová práce tím získá mnohem větší atraktivitu.
Zdá se vám zpracování diplomové práce trochu nad vaše síly? Nebo na to prostě jenom nemáte čas? Rádi vám čas i starosti ušetříme. Přihlaste se nám o pomoc.
Potřebuji pomoc s diplomkouChcete se na něco zeptat?
Využijte kontaktní formulář, nebo nám rovnou zavolejte.